« Powrót do poprzedniej strony

Jak odzyskać samochód skradziony za granicą?

Namierzanie na całym świecie

Każdy samochód może zostać skradziony, nie ma znaczenia ani marka, ani model, ani wiek auta. Podobnie jest z motocyklami, pojazdami rolniczymi, czy budowlanymi. Często złodzieje wywożą je za granicę i właściciel ma wrażenie, że nie uda się już odzyskać skradzionej maszyny. A jednak jest na to sposób - szczegóły w dzisiejszym zestawieniu ciekawostek o LoJack.
 

Złodzieje potrafią ukraść samochód za pomocą...tabletu.
W erze rozwiniętej technologii to już raczej nic dziwnego. Złodziei-hakerów zatrzymała tarnowska policja. Przestępcy używali tabletu, aby łamać systemy zabezpieczeń w nowoczesnych samochodach. Zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy próbowali włamać się do BMW X5. To nie jest pierwszy tego typu przypadek odkąd zaczęły pojawiać się skomputeryzowane samochody. Wraz z rozwojem techniki, złodzieje nauczyli się łamać zabezpieczenia, włamując się do systemu samochodowego za pomocą komputerów, czy właśnie tabletów. Jedynym więc skutecznym zabezpieczeniem auta na wypadek kradzieży jest system radiowy LoJack - na niego żaden złodziej i żaden haker do tej pory nie wymyślił sposobu! Więcej na ten temat znaleźć można tutaj.

LoJack odzyskał 4 pojazdy jednego dnia​!
Do tej nietypowej sytuacji doszło w czwartek 4 grudnia 2014 roku. LoJack otrzymał zgłoszenie kradzieży aż czterech pojazdów, co wymagało wysłania dwóch oddzielnych załóg poszukiwawczych. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło kradzieży Hyundai ix35, który odnalazł się w Wołominie. Załoga nie miała czasu na odpoczynek, ponieważ dostała kolejne zgłoszenie kradzieży, tym razem Hondy CRV. Dokładnie w tym samym czasie zgłoszono zniknięcie dwóch samochodów transportowych z Wrocławia, co wymagało, aby do akcji poszukiwawczej przystąpiła druga załoga, która oprócz aut, odzyskała także skradziony sprzęt o wartości przekraczającej pół miliona złotych.  Wszystko wróciło do swoich właścicieli. Więcej o tej akcji można przeczytać tutaj.

Nie ma wyjątków - każdy pojazd może stać się łupem złodzieja!
Przekonał się o tym zarówno właściciel drogiego Dodge'a, jak i właściciel TIR-a. Oba skradzione auta najprawdopodobniej miały zostać sprzedane na czarnym rynku, lub rozebrane na części. Na szczęście udało się je odnaleźć i odzyskać, jednak obie sytuacje pokazują, że złodzieje nie ograniczają się do jednej marki, czy typu samochodów. Na ich celowniku może się znaleźć się każdy pojazd - samochód, motocykl, ciągnik, ciężarówka, zabytkowy Polonez.... Zapotrzebowanie na kradzione części i nietypowe pojazdy jest tak wielkie, że złodzieje połakomią się na każdy łatwy kąsek. Dlatego LoJack radzi, aby każdy pojazd wyposażyć w monitoring radiowy, dzięki czemu bez problemu można namierzyć i odzyskać skradzioną własność. Więcej na ten temat znaleźć można w tym artykule.

Oddziały LoJack z różnych krajów bardzo ściśle ze sobą współpracują.
Każdy posiadacz LoJacka nie musi się martwić, jeśli jego samochód zostanie skradziony na ternie innego kraju, lub wywieziony za granicę, bowiem oddziały LoJack współpracują ze sobą i poszukują każdego zgłoszonego samochodu. Przekonał się o tym, m.in., właściciel ciężarówki skradzionej we Francji. Francuski oddział o nazwie Traqueur przekazał polskiej ekipie poszukiwawczej wiadomość, że skradzione auto znajduje się na terenie naszego kraju. Polska ekipa od razu przystąpiła do działania i odnalazła samochód w okolicy Krakowa. LoJack działa w ponad 40 krajach na całym świecie, gwarantując międzynarodową współpracę swoich oddziałów w przypadku kradzieży pojazdu. Więcej na ten temat znaleźć można tutaj.

Dzięki LoJack odzyskano dodatkowe samochody!
Klient LoJack zgłosił kradzież swojej Toyoty, która zniknęła spod jego domu. Auto zostało szybko namierzone. Na miejsce, gdzie miał znajdować się samochód, udała się ekipa poszukiwawcza wraz z policją. Oprócz skradzionej Toyoty z modułem LoJack, udało się także odnaleźć i odzyskać dwa dodatkowe samochody, które stały ukryte w dziupli wraz z Toyotą. Aresztowano także mężczyznę, który miał związek ze sprawą kradzieży. To nie pierwszy taki przypadek, kiedy dzięki samochodowi z modułem LoJack udało się także odnaleźć inne skradzione auta. Według prowadzonych przez LoJack statystyk, na całym świecie udało się w ten sposób odnaleźć kilkadziesiąt tysięcy dodatkowych samochodów. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.