« Powrót do poprzedniej strony

Ukradli samochód za pomocą...tabletu

Odzyskane przez policję auto

Policjanci z Tarnowa zatrzymali trzech mężczyzn, którzy trudnili się kradzieżami drogich samochodów, których zabezpieczenia pokonywali przy pomocy...tabletu. Okazuje się jednak, że to nie pierwszy raz, kiedy złodzieje wykorzystali tablet, czy komputer do otwarcia zabezpieczeń. Od kiedy na rynku pojawiły się samochody z nowoczesnym systemem, złodzieje szybko nauczyli się wykorzystywać komputery, czy tablety, aby włamywać się do systemu samochodowego i wyłączać zabezpieczenia antykradzieżowe. 

Trzech mieszkańców Małopolski trudniło się kradzieżami drogich i luksusowych samochodów. Zabezpieczenia fabryczne łamali za pomocą tabletu, a następnie kradli auta. Takim też sposobem usiłowali ukraść samochód w Tarnowie, ich łupem prawie padło BMW X5 o wartości około 300 tys. zł.  

Na gorącym uczynku zatrzymała złodziei tarnowska policja. Dodatkowo funkcjonariusze uzyskali informację o skradzionym Lexusie i odnaleźli go na wskazanej posesji. Trzej zatrzymani mężczyźni to mieszkańcy powiatu krakowskiego w wieku od 25 do 34 lat.
Złodziejom postawiono  zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem do pojazdu i doprowadzono do tarnowskiej prokuratury. Tarnowski sąd, po analizie przedstawionych dowodów ,zastosował środki zapobiegawcze w postaci trzymiesięcznego aresztu.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Tarnowie. Za kradzież z włamaniem zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. 

Złodzieje hakerzy

To nie pierwszy raz, kiedy złodzieje użyli tabletu, czy komputera, aby włamać się do samochodu. Potrafią złamać fabryczne zabezpieczenia samochodu za pomocą sprzętu komputerowego, włamując się do systemu samochodowego. Umieją otworzyć bezkluczykowe auta, albo zablokować dostęp do samochodu jego właścicielowi. Za pomocą specjalnych urządzeń potrafią także przechwycić sygnał z pilota i otworzyć auto, uruchomić je i odjechać. Nowoczesne zabezpieczenia oparte o technologię komputerową są zupełnie bezradne wobec złodziei, którzy bardzo szybko uczą się, jak obejść takie tego typu blokady. Więcej na ten temat pisaliśmy już w tym artykule. 
Co więc zrobić?

Odpowiedź jest prosta - LoJack. System monitoringu radiowego pozwoli namierzyć i odzyskać skradziony samochód. Złodzieje nie są w stanie zagłuszyć częstotliwości fal radiowych, na których działa LoJack. Kiedy wszystkie zabezpieczenia zawodzą, LoJack wciąż działa!

 

 

opracowano na podstawie materiałów własnych oraz policja.pl